Důležité informace - IDEME NAPLNO!

7 ekonomických zásad

Zásada č.1

V prvom rade by ste mali nastaviť teplotu v súlade s aktuálnou potrebou. Regulácia je zásadou číslo jedna pri úsporách za kúrenie. Preto je vhodné zaobstarať si termostatické hlavice. Tie reagujú na zisk tepla v miestnosti (napr. zo slnečného žiarenia, žiaroviek alebo sporáka) a zatvoria ventil kúrenia, čím zamedzia zbytočnému zvyšovaniu teploty.

Ešte lepšie je zaobstarať si termostatické hlavice vybavené časovými spínačmi. Úspora spočíva v zásade nekúriť zbytočne v čase, keď to nie je potrebné, napr. vo všedných dňoch medzi 8 až 16 hodinou, keď nie je v miestnosti nikto prítomný. V tomto prípade sa nastaví v zariadení nižšia teplota a začne sa teda kúriť na nastavenú izbovú až po 16 hodine. Potom si napríklad nastavíte vypnutie v 23:00 a zapnutie opäť v 6:00 ďalšieho dňa. Môžete tiež nastaviť v každom regulátore rôznou tepotu podľa toho, v akej miestnosti sa nachádza (obývacia izba, spálňa, pracovňa, atď).

Zásada č. 2

Pred vykurovacie telesá nestavajte nábytok ani iné rozmernejšie predmety, zbytočne tak bránite teplu, aby sa rozprestrelo v priestore.

Zásada č. 3

Na noc zaťahujte závesy, znížite tým tepelné úniky. Cez deň, keď kúrite, ich nechajte naopak roztiahnuté. Uvoľníte tak cestu teplu.

Zásada č. 4

Aby v dome nevznikali plesne, je nutné pravidelne vetrať. Nevetrajte však veľmi dlho, a to predovšetkým v časoch mrazov. Je dobré tiež pri vetraní vypnúť kúrenie.

Zásada č. 5

Zaizolujte netesnosti okolo rámu okien, balkónových a vstupných dverí.

Zásada č. 6

Ak miestnosť dlhšie ako dva dni nevyužívate, udržujte v nej teplotu aspoň 7 °C.

Zásada č. 7

Životnosť regulačných zariadení môžete niekoľkonásobne predĺžiť pravidelným servisom.

Téma: Ako ušetriť náklady za kúrenie

Teplo a pohodlie je pre každého človeka veľmi dôležitou súčasťou života. Potrebu tepla pociťujeme obzvlášť teraz v zimných mesiacoch. Náklady na vykurovanie bytových i nebytových priestorov tvoria však podstatnú časť našich pravidelných výdavkov. Mnoho ľudí preto zvažuje, ako vykurovanie zefektívniť a náklady tak čo najviac znížiť. Pritom nemusí ani dôjsť k zložitým stavebným úpravám. Často môže byť riešením jednoduchá inštalácia nejakého šikovného zariadenia, najlepšie cenovo dostupného, aby sa nám počiatočná investícia čoskoro vrátila.

Ako to funguje

Ak sa kúri v objekte elektrinou alebo plynom, je teplo odovzdávané do priestoru pomocou výmenníka tepla a energia sa spotrebuje až v samotnom vykurovacom zariadení. Výmenníky tepla rozlišujeme na:

 • 1. konvektory - tepelná energia je vyrábaná pomocou plynového horáku alebo elektrického vykurovacieho článku,
 • 2. radiátory - dochádza k uvoľňovaniu tepelnej energie z horúcej vody alebo pary.

Pre ohrev vody (pary) je možné použiť rôzne druhy kotlov fungujúcich na báze elektriny, plynu a tuhých palív. Ak používate k ohrevu vykurovacích telies vodu, je to inak. Kotol ohrieva vodu v okruhu vykurovania a dodáva ju do vykurovacích zariadení - radiátorov. Na ceste medzi kotlom a jednotlivými radiátormi však dochádza k teplotným stratám a tým aj vyšším finančným nákladom na energie. Tie môžete podstatne znížiť, ak použijete vhodné riešenia regulačnej techniky.

Regulačná technika

Investície do regulačnej techniky pre radiátory patria k vôbec najrýchlejšie návratným investíciám, ktoré môžete v oblasti energií realizovať. Významnú zmenu v úsporách tepelnej energie predstavuje systém individuálneho riadenia vykurovania IRC (Individual Room Control). Pri jeho použití dochádza k energetickým úsporám cca 30 % a investície sa potom vratia približne po 3 rokoch.

IRC pracuje na princípe riadenia teploty zvlášť pre každú miestnosť. Ťaží z faktu, že v miestnostiach, ktoré práve nevyužívame alebo v ktorých nie je potrebné toľko tepla, vykurujeme na nižšiu teplotu. Tým možno ušetriť aj niekoľko desiatok percent energie. To môže byť uplatnené u mnohých typov budov - rodinných domov, administratívnych budov, penziónov, škôl, atď.

Aké sú možnosti?

Obyčajný ventil

Ovládanie výkonu radiátora pomocou obyčajného ventilu je síce najjednoduchšiou možnosťou obsluhy, ale aj tou najmenej vhodnou. Je drahá, nepresná a prácna. Často je tiež nespoľahlivá, pretože s pribúdajúcim časom sa ventily zanášajú a obmedzuje sa tak ich funkčnosť.

Termostatické hlavice

Prínosom bolo zavedenie tzv. termostatických hlavíc, s ktorými sa dnes stretávame už u väčšiny radiátorov. Tie sa jednoducho namontujú na pôvodné ventily. Prednosťou termostatických ventilov je predovšetkým nízka obstarávacia cena a tým aj rýchla návratnosť investície. Ventily s termostatickými hlavicami nepoužívajú žiadnu pomocnú energiu. Reagujú len na odchýlku medzi nastavenou a skutočnou teplotou v miestnosti. Požadovanú teplotu užívateľ určí manuálnym nastavením hlavice na príslušnú hodnotu.

Navod

Termostatické hlavice s časovým spínačom

Energeticky ešte úspornejšie sú termostatické hlavice s časovými spínačmi. Tu zabezpečuje reguláciu vykurovacieho telesa servopohon, ktorý ovláda ventil radiátora pomocou malého elektromotora. Môžete nastaviť požadovanú teplotu zvlášť pre konkrétny deň a čas.

Obj.č.: 560837
Programovateľná termostatická hlavica Honeywell HR 30 Comfort+
 • Vyklápací podsvietený displej
 • Funkcia ochrany proti mrazu
 • Funkcia detekcie otvoreného okna
Programovateľná termostatická hlavica Honeywell HR 30 Comfort+
 • Zľava -4,1%
4.11111
-4,1 % | 40,12
38,48
Cena vrátane DPH
Skladom
Obj.č.: 561261
Programovateľná termostatická hlavica Honeywell HR 25
 • LCD displej
 • 6 spínacích časov denne
 • Vr. 3 adaptéry Danfoss
Programovateľná termostatická hlavica Honeywell HR 25
 • Zľava -4,1%
3.375
-4,1 % | 32,39
31,07
Cena vrátane DPH
Skladom
Obj.č.: 615950
Programovateľná termostatická hlavica Honeywell HR 20 Style
 • Zľava -4,5%
4.42857
-4,5 % | 27,37
26,15
Cena vrátane DPH
Skladom

Centrálne ovládače

Na trhu sú tiež k dispozícii regulátory, ktoré sa riadia pomocou centrálneho ovládača. Ten ovláda všetky regulátory, ktoré sú do systému zapojené. Môžete tak nastaviť a kontrolovať nastavené režimy vykurovania jednotlivých regulátorov z jedného miesta. Od hromadného rozšírenia však zákazníkov častokrát odradí vyššia obstarávacia cena.

Ekvitermická regulácia

Ekvitermická regulácia je regulácia zdroja tepla na základe vonkajšej teploty, pri uchovaní konštantnej teploty v miestnosti. Tepelné straty budovy sú závislé na vonkajšej teplote. Princíp ekvitermickej regulácie teploty nie je nič zložitého, spočíva v riadení teploty vykurovacej vody radiátora v dome podľa vonkajšej teploty. Ide o to, aby teplota v miestnosti zostala zachovaná na požadovanom stupni, keď dôjde k zníženiu vonkajšej teploty. Toho sa docieli zvýšením teploty dodávanej vykurovacej vody do kúrenia. O to sa stará zmiešavací ventil, ktorý k ohriatej vode vychádzajúcej z kotla primiešava ochladenú vodu, vracajúcu sa z vykurovacích telies späť do kotla.

Zavedením ekvitermickej regulácie sa zbavíte nepríjemného kolísania teploty a získate značnú úsporu energie. Energia sa ušetrí tým, že sa výhrevné teleso neohrieva na maximum, aby vydalo najvyšší výkon, ale je do neho privádzaná vykurovacia voda iba takej teploty, aby pokryla tepelné straty. Radiátor potom vydá len taký tepelný výkon, ktorý stačí na ohriatie miestnosti na danú teplotu v závislosti na vonkajšej teplote.

Kam ďalej?

Pre komfortnejšie prehliadanie nášho eshopu používame cookies. Prechádzaním webu súhlasíte s ich používaním.

Conrad Electronic