Decentrálna automatizácia

Pri navrhovaní automatizačných systémov sa rozlišuje medzi centrálnou a decentrálnou automatizáciou. V praxi sa používa väčšinou kombinácia oboch.

V prípade decentrálnej automatizácie vznikajú samostatné jednotky. Tie sú prispôsobené presne svojim úlohám a prinášajú výhodu ultra rýchleho riadenia procesu, flexibilitu a môžu odľahčiť centrálnej výpočtovej jednotke. Vďaka tomu, že odpadá káblové prepojenie na dlhú vzdialenosť, je možné ušetriť náklady.

Či už sa rozhodnete pre centrálnu alebo pre decentrálnu automatizáciu, na našej nákupnej platforme nájdete riešenie.


 

Zdroje napätia pre automatizáciu

Napájacie zdroje MEAN WELL sú často certifikované podľa normy pre bezpečnosť IEC/EN 62368-1 a dimenzované pre kategóriu prepätia II (OVC II). Pretože potreba produktov OVC III stúpa, certifikovala firma MEAN WELL širokú paletu napájacích zdrojov OVC III, ako sú vstavané sieťové zdroje LRS alebo sieťové zdroje na DIN lištu rady HDR podľa normy IEC/EN 61558-1.

Stolné sieťové zdroje

Ochrana proti prepätiu

Príčinou tranzientných prepätí v nízkonapäťovej sieti môžu byť popri zásahu bleskom tiež chybné elektrické prevádzkové prostriedky v inštalácii, vypnutie induktívnych spotrebičov a tiež zapnutie veľkých kapacitných spotrebičov.

Problém okrem toho vyostruje aj vzrastajúca automatizácia, pretože sa v zložitých elektroinštaláciách vo zvýšenej miere používajú potenciálne zdroje rušenia ako regulovateľné pohony a motory a vysoko citlivé riadiace jednotky. Ak nie sú pri voľbe napájania dostatočne zohľadnené očakávateľné prepätia alebo je ignorovaná potreba dodatočnej ochrany proti prepätiu, môže dôjsť k výpadku komponentov.

Veľmi vysoký podiel výpadkov v prevádzke majú na svedomí prepätia. Aké robustné a bezpečné je napájanie voči krátkodobému prepätiu v skutočnosti, o tom vypovedajú štandardizované postupy zvané surge test. Navyše je samozrejme nutné zamedziť prebíjaniu prepätia na sekundárnu stranu.

Sieťové zdroje na DIN lištu

Mean Well zdroje na lištu DIN

Unmanaged Switches pre základné a štandardné aplikácie

Phoenix Contact Unmanaged Switches rady 1000 a 1100 majú štíhly konštrukčný tvar a optimálne sa hodia na základné aplikácie.

Vďaka 5, 8 alebo 16 prípojkám a tiež rozhraniam so skleneným vláknom sú tieto zariadenia obľúbené v aplikáciách s menším aj väčším počtom sieťových účastníkov. Vybrané modely ponúkajú porty SFP a s nimi vysokú flexibilitu, v závislosti od vašich požiadaviek na aplikáciu, spojenie a vzdialenosť.

Vylepšenie priorizácie dátovej prevádzky v sieťach PROFINET a EtherNet/IP™ je dosiahnuté vďaka funkcii Quality of Service a multicast filtra ako PTCP. Tie prispievajú k stabilizácii vašej siete a k zvýšeniu dostupnosti vášho zariadenia. Vďaka podpore gigabitových a jumbo rámcov u vybraných variantov sú podporované aj aplikácie s vysokou šírkou pásma.

Zobraziť Unmanaged Switches

 

Phoenix Contact - Unmanaged Switches

Unmanaged Switches pre základné a štandardné aplikácie

Diaľkové monitorovanie

Využite mobilnú bezdrôtovú sieť na monitorovanie vašich strojov a zariadení. Rodina bezdrôtových produktov TC Mobile I/O od firmy Phoenix Contact vás bude formou SMS, e-mailu a GPRS automaticky informovať o stave vašej aplikácie. Tak je možné minimalizovať doby výpadkov a optimalizovať procesy.

Vaše výhody:

  • Monitorovanie digitálnych a analógových senzorov na diaľku
  • Minimalizácia dôb výpadku strojov a zariadení vďaka automatickému upozorňovaniu formou SMS a e-mailu
  • Spínanie relé na diaľku cez SMS
  • Nepretržitý prenos dát GPRS prostredníctvom protokolu ODP
  • Jednoduchá konfigurácia priamo na notebooku cez USB rozhranie a internetový prehliadač

Všetky prístroje sa vyznačujú obzvlášť jednoduchým používaním a je možné ich všestranne použiť vďaka veľkému rozpätiu napätia a rôznym vstupom.

TC Mobile I/O dostanete ako DC zariadenia s rozsahom napätia 10 V až 60 V, tak aj AC zariadenia s 93 V až 250 V. Zvláštnosťou DC zariadenia je, že majú vedľa digitálnych vstupov navyše aj dva analógové, ktoré môžu merať ako napätie, tak prúd.

Konektory

Najvyššia flexibilita a najsilnejšia výkonnosť

© Siemens AG 2018. Všetky práva vyhradené.

Inovatívne decentrálne periférie SIMATIC ET 200SP presvedčia svojim obzvlášť kompaktným dizajnom, obdivuhodnou výkonnosťou a extrémne širokým spektrom použitia. Vďaka presvedčivej koncepcii systému sa ponuka systémových komponentov ET 200SP v uplynulých rokoch naďalej rozširovala a špecializovala zároveň.

Spektrum siaha od rôznych centrálnych konštrukčných skupín v štandardnom prevedení a v prevedení Safety cez štandardné a bezporuchové IO moduly a moduly rozhrania až po komunikačné konštrukčné skupiny pre rôzne zbernicové systémy, štartéry motorov alebo technologické konštrukčné skupiny pre najrôznejšie aplikácie ako váženie a dávkovanie, energetický manažment, počítanie a meranie alebo Motion Control. V popredí stojí vždy kompaktný konštrukčný tvar a jednoduchá manipulácia pri projektovaní, integrácii do zariadenia, montáži a servisu.

SIMATIC ET-200

 

Siemens PLC

Najvyššia flexibilita a najsilnejšia výkonnosť

Bezpečné rýchle káblové prepojenie pre priemyselné siete

Vo výrobných zariadeniach dochádza k rozdeľovaniu dát pre automatizáciu zariadenia a výrobné aplikácie alebo k ich zlučovaniu. Na prenos dát sú stavané priemyselné siete na báze Ethernetu. Výkonnosť týchto sietí je vždy len tak dobrá, nakoľko to dovolí technika káblového prepojenia.

Na montáž káblového prepojenia v priemyselnom prostredí sú kladené obzvlášť vysoké nároky. Konfekcionovanie sa vykonáva často priamo na mieste, preto je vyžadovaný jednoduchý, bezchybný a robustný systém. Spoločnosť Siemens ponúka systém, ktorý všetky tieto požiadavky spĺňa: FastConnect predstavuje premyslený systém pre rýchlu montáž, ktorý bol vyvinutý na rýchlu a bezchybnú inštaláciu priamo na mieste.

Skladá sa z káblov, konektorov a náradia a je možné ho použiť ako pre priemyselný Ethernet, PROFINET, EtherNet/IP a tiež pre PROFIBUS. Vďaka optimálne navzájom zladeným komponentom ponúkajú káble a konektory FastConnect vždy to správne riešenie pre priemyselné zariadenia a automatizáciu budov.

FastConnect

Siemens PLC