Koľko skutočne ušetríte s úspornou žiarovkou?

Thomas Alva Edison

Ako si vybrať z ponuky úsporných žiaroviek? Ktorá je pre Vás tá správna? Aká sa oplatí v pomere cena/výkon?

Bežné "Edisonove" žiarovky sú na ústupe, či už z dôvodu rôznych nariadení, alebo predovšetkým pre ich nedostatočnú efektivitu. Éra "úsporných" žiaroviek sa uberá dvoma hlavnými smermi: kompaktné žiarivky a technológie LED.

Kompaktni zarovka

Kompaktná žiarivka

Prvé kompaktné žiarivky boli predstavené v roku 1980. Od tej doby ich podiel na trhu rastie a pomaly vytláčajú bežné žiarovky. Problematická býva vzhľadom na ich rozmery montáž do niektorých typov starších svietidiel. Preto sa dnes vyrábajú svietidlá konštruované už priamo pre použitie kompaktných žiariviek.

Najznámejšie úsporné žiarovky - kompaktné žiarivky sa skladajú zo žiarivkovej trubice a elektronického predradníka, umiestneného v plastovom puzdre. Trubice, ktorých je väčšinou niekoľko, majú tvar "U" alebo sú stočené do špirály. Tak ako u lineárnych žiariviek je vnútorná stena trubice pokrytá luminoforom, trubica je plnená malým množstvom ortuti a inertným plynom. Kompaktná žiarivka je opatrená päticou s Edisonovým závitom E27 alebo menším E14, rovnako ako bežná žiarovka.

Energetická účinnosť úsporných žiaroviek je oproti klasickým žiarovkám niekoľkonásobne vyššia (viď. tabuľka nižšie). Účinnosť svetelného zdroja sa uvádza v lm/W (lumeny na watt) a jeho hodnota vyjadruje svietivosť vzhľadom na množstvo dodanej energie.

Úspora oproti klasickým žiarovkám môže predstavovať až 80 % a tiež životnosť úsporných žiaroviek je niekoľkonásobne dlhšia. Nevýhodou kompaktnej žiarivky je okrem vyššej ceny oproti bežným žiarovkám tiež zložitá likvidácia vyslúžilých kusov. V minulosti boli ich nevýhodou rozmery, ale dnes môžete za rozumnú cenu zaobstarať žiarivky rôzných tvarov i veľkostí.

LED zarovka

LED žiarovky

Svetelné zdroje LED žiarovky sú zvyčajne zložené z niekoľkých vysoko svietivých diód. Majú veľmi dlhú životnosť a nepatrný odber. Nick Holonyak Jr. (narodený 1928) na University of Illinois at Urbana-Champaign vyvinul v roku 1962 prvú praktickú LED s viditeľným spektrom.

Svetelné zdroje LED žiarovky sú zvyčajne zložené z niekoľkých vysoko svietivých diód. Majú veľmi dlhú životnosť a nepatrný odber.

Navyše nevyžarujú takmer žiadne teplo a väčšina elektrickej energie sa v nich premení na viditeľné svetlo. Najčastejšia účinnosť LED žiaroviek bola do konca roku 2010 okolo 60 lm/W, v roku 2011 už boli na trhu k dispozícii LED svetelné zdroje s účinnosťou až 100 lm/W a v roku 2012 svetelné zdroje s účinnosťou až 150 lm/W.

Ďalšími výhodami LED svietidiel je ich malá veľkosť a veľká mechanická odolnosť. Preto tieto svetelné zdroje veľmi rýchlo prenikajú do oblasti solárnych záhradných svietidiel. Vďaka veľmi malej spotrebe vydržia tieto sety svietiť skutočne celú noc. Ani obstarávacia cena LED žiarovky už nie je nijako vysoká. Do interiéru odporúčame LED svietidlá tam, kde nie je potrebný veľký výkon a je teda možné využiť slabšie žiarovky, u ktorých je už cena veľmi rozumná.

Odporúčame tieto kompaktné žiarivky:

Obj.č.: 578245
Úsporná žiarovka rúrka Sygonix E27, 20 W, teplá biela
Porovnať
 
6,53
Cena vrátane DPH
Posledné kusy skladom

Odporúčame tieto LED žiarovky:

Pre komfortnejšie prehliadanie nášho eshopu používame cookies. Prechádzaním webu súhlasíte s ich používaním.

Conrad Electronic