Poradca

    Oblasti použitia modernej signalizačnej technológie sú veľmi rozmanité. Dobrým príkladom sú trebárs bezpečnostné technológie: Akustické poplachové zariadenia generujú hlasnú akustickú signalizáciu po tom, čo sa neoprávnená osoba pokúša vniknúť do strážených priestorov. Optické a akustické signalizačné systémy v priemyselnom sektore upozorňujú tiež na rôzne nebezpečné stavy pri strojoch alebo vozidlách. V tomto článku sa dozviete, aké typy signalizačných technológií sú k dispozícii na súčasnom trhu.

    Kde všade sa používajú signalizačné technológie?

    Moderné signalizačné technológie, napríklad produkty od spoločnosti Eaton v rámci nami ponúkaného sortimentu, sa používajú všade tam, kde je treba, aby obsluha mala dobrý prehľad o určitom stave a procese. Môže sa jednať o akustický poplach v zabezpečovacom systéme alebo vizuálnu signalizáciu v zdravotníckom zariadení, ktorá napríklad signalizuje, že lekár v ordinácii práve ošetruje pacienta. V priemyselnej oblasti upozorňujú signalizačné systémy na rôzne nebezpečenstvá, ktoré môžu nastať pri prevádzke výrobných strojov. Zaisťujú tiež signalizáciu toho, že nebezpečná situácia pominula  a obsluha môže znovu bezpečne pristúpiť k práci na stroji. Pri údržbe a prevádzke poskytuje signalizácia informácie o tom, kedy smie a kedy nesmie byť stroj uvedený do prevádzky.

    Používanie optickej a akustickej signalizácie je nevyhnutné pre bezpečnosť zamestnancov pri stavbe železničnej dráhy alebo ciest. Dopravná signalizácia na pozemných komunikáciách označuje pre vodiča napríklad zúženie vozovky. Pri budovaní železničnej dráhy sa potom používajú predovšetkým akustické signály. Táto signalizácia varuje robotníkov pred prechádzajúcim vlakom a musí byť natoľko hlasná, aby ju bolo možné vždy spoľahlivo zaznamenať aj pri práci s hlučnejšími pracovnými strojmi. Parkovacie garáže ponúkajú ďalšie využitie signalizačnej techniky: Svetelný signál vo forme semaforu signalizuje, či sú v garáži aj naďalej voľné parkovacie miesta.

    Počas spúšťania a vyťahovania roliet je vhodné, to platí najmä pre hlučnejšie prostredie, aktivovať zároveň aj vizuálnu a akustickú signalizáciu a varovať tak ostatných, aby sa nezdržiavali v určitom priestore. Akustická signalizácia pritom hrá veľmi významnú úlohu v prípade spustenia požiarneho poplachu. V praxi však existuje celý rad ďalších možností pre využitie signalizačných systémov - a to v priemysle, obchode, stavebníctve, doprave i v zdravotníctve.

    Aké typy signalizačnej technológie existujú?

    Signalizačné technológie sa delia na generátory akustických signálov, generátory optických signálov a tzv. kombinované generátory signálov. Generátor akustického signálu môže byť napríklad elektronická siréna, motorová siréna, húkačka, reproduktor alebo zvonček. Pre akustickú signalizáciu je vhodné dosiahnuť maximálnu hlasitosť od 65 dB a niekedy až 120 dB. Ako generátor optickej signalizácie môže slúžiť napríklad LED stroboskop, blikač, trvalé svetlo, vstavané svetlo alebo rotujúce svetlo. Okrem bežných žiaroviek, halogénov a xenónov sa však ako osvetľovací prostriedok stále viac používa energeticky úsporná technológia LED osvetlenia. Svetelný výkon generátora signálu je rozhodujúci pre dobrú optickú viditeľnosť optickej signalizácie aj v dobre osvetlenom prostredí (napríklad aj na priamom slnku). K dispozícii sú svetlá s výkonom od 30 kandel do 400 kandel.

    Signalizačné stĺpiky predstavujú špeciálnu formu generátorov optického signálu. Tieto zariadenia pritom môžu vizuálne reprezentovať napríklad 3 alebo niekoľko rôznych prevádzkových stavov. K tomu sa často používajú farby zavedené v systéme semaforov - červená, žltá a zelená. Spoločnosť WERMA a Pfannenberg majú s vývojom týchto stĺpikov dlhodobé skúsenosti a ponúkajú tak širokú škálu signalizačnej techniky. Ako sám názov napovedá, kombinované signalizačné stĺpiky kombinujú výhody optických a akustických signálov. Zvyčajne sa tieto zariadenia používajú v rámci zabezpečovacích systémov. V interiéroch môže mať použitie kombinovaných zariadení osobitný význam najmä v hlučnejším prevádzkovom prostredí. Výstražná signalizácia je tak dobre opticky aj akusticky rozpoznateľná. Vhodnou voľbou pre kombinované signalizačné zariadenie je systém Assert AV s xenónovým zábleskovým svetlom od spoločnosti ComPro

    Čo je potrebné vziať do úvahy pri nákupe komponentov pre signalizačnú technológiu?

    Hlavné kritérium pre výber signalizačnej technológie vždy závisí od konkrétnej aplikácie. Pre zariadenia, ktoré budú používané vo vonkajšom prostredí, je vyžadovaný dostatočne vysoký stupeň ochrany (napríklad IP 67). V závislosti na určitom prostredí môže byť tento typ ochrany vyžadovaný aj v dielňach alebo v inom a náročnom prostredí. Svetelná alebo akustická signalizačná technika inštalovaná v bezprostrednej blízkosti pracovného priestoru by mala byť pritom vybavená zodpovedajúcou ochranou proti mechanickému poškodeniu. Do úvahy je tiež potrebné brať maximálnu prípustnú prevádzkovú teplotu okolitého vzduchu. Nie každý komponent signalizačnej technológie je vhodný napríklad do chladiarenských alebo iných miestností, v ktorých prevládajú extrémne nízke alebo naopak vysoké teploty.

    Zvláštny význam pre signalizačnú techniku ​​tvorí dostatočná svietivosť a potrebná hlasitosť akustického výstupu. Optické signály musia byť dokonale rozpoznateľné aj za veľmi jasného okolitého osvetlenia (najmä na priamom slnku). To isté platí pre akustickú signalizáciu, ktorú musí byť dobre počuť aj v poslednom kúte dielne za plnej prevádzky. Venujte preto pri výbere vhodných komponentov maximálnu pozornosť dostatočnému výkonu. Na záver je potrebné vybrať samotné prevedenie signalizácie. K dispozícii sú komponenty inštalované na povrch alebo zariadenia, ktoré sú určené pre integráciu priamo do výrobného stroja.

    Náš praktický tip: Informácie o časovom limite pre zabezpečovacie systémy!

    V rámci EÚ platia v oblasti signalizačnej techniky veľmi prísne pravidlá. Jedná sa najmä o stanovenie doby trvania akustickej signalizácie poplachových udalostí. V európskych krajinách môže poplachová signalizácia trvať maximálne 3 minúty, pričom nie je povolené automatické opakovanie akustickej signalizácie. Napríklad vo švajčiarskom Bazileji je z dôvodu ochrany proti hluku akustická signalizácia úplne zakázaná.

     

    FAQ - Najčastejšie kladené otázky na tému signalizačné technológie

    Ktoré predpisy sa vzťahujú na optické signalizačné zariadenia používané v kombinácii s poplachovými systémami?

    V prípade poplachovej udalosti musí byť v súlade s DIN 6163 použitá červená signalizácia. Pre požiarnu signalizáciu naopak musí byť použité signálne svetlo s červenou alebo bielou farbou.

    Čo je potrebné vziať do úvahy pri prevádzke zabezpečovacieho systému s vonkajšou sirénou?

    Poplachová siréna musí poskytovať minimálny objem akustického výstupu 110 dB (A). Kryt, v ktorom je umiestnená siréna, musí zároveň obsahovať bezpečnostné prvky proti sabotáži (tamperový kontakt).