Úspora energie » Možnosti, ako znížiť náklady na energie

Komplexné poradenstvo, odporúčané produkty a ďalšie zaujímavé rady!

Uverejnené: 15. 11. 2022 | Čas potrebný na prečítanie: 6 minútÚspora nákladov na režim standby

Pre každodennú prácu je nadmieru pohodlné, keď môžeme multimediálny systém v zasadacej miestnosti pred novou prezentáciou pohodlne spustiť diaľkovým ovládačom.

Aby boli zariadenia vo vypnutom stave kedykoľvek k dispozícii, musia byť po celú dobu v pohotovostnom režime (standby), a teda musia byť pripravené prijímať signály z diaľkového ovládača.

To, čo v uplynulých rokoch nebolo skutočným problémom, sa dnes, v čase neustále rastúcich cien energií, stalo faktorom, ktorý sa nesmie podceňovať. Napriek tomu, že odber pri standby režime jednotlivých zariadení nie je nijako vysoký, súčet všetkých zariadení ovládaných diaľkovým ovládačom sa na účte za elektrinu už výrazne prejaví.

Tu môžu pomôcť zásuvky Master-Slave s primárnou a sekundárnou funkciou. Akonáhle diaľkovým ovládačom vypnete hlavný spotrebič zapojený do primárnej zásuvky, automaticky sa od siete odpoja zásuvky, do ktorých sú zapojené ďalšie zariadenia. Vďaka tejto funkcii sa zásuvky Master-Slave ideálne hodia aj pre počítačové pracoviská. Keď je počítač vypnutý, sú bez prúdu automaticky všetky monitory, tlačiarne a tiež všetky periférne zariadenia. Rovnakú službu môžu alternatívne poskytnúť taktiež ručne spínateľné zásuvkové lišty. Alebo môžete použiť spínacie hodiny do zásuvky, ktoré váš multimediálny systém kompletne odpoja od napájania v čase, keď ho nepotrebujete. Dokonca aj použitie moderných bezdrôtových zásuviek sa na faktúre za elektrinu prejaví pozitívne, pretože potom pracuje v režime standby už len jeden systém. A pre všetkých, ktorí chcú mať presný prehľad, máme merače nákladov na elektrinu, vďaka ktorým je možné presne zaznamenávať skutočné náklady.Ďalšie užitočné informácie k téme Úspora nákladov na režim standbyVyhľadávanie energetických strát

Vysoké ceny energií samy o sebe už predstavujú veľký problém. Ešte viac stresujúce ale je, keď sa draho nakúpená energia bez úžitku vyplytvá. Nemusí ísť pritom len o klasický príklad – radiátor v kancelárii zapnutý naplno v kombinácii s otvoreným oknom. Takto zjavné plytvanie energiou dokážu zamestnanci ľahko rozpoznať a zastaviť.

Oveľa viac tu ide o energetické straty, ku ktorým dochádza absolútne nepozorovane alebo ktoré sú dobre skryté. Takéto utajené plytvanie totiž môže spôsobiť poriadnu dieru v rozpočte. Aby ste dokázali problematické miesta nájsť, budete potrebovať určitý inštinkt a potrebné vybavenie.

V zime človek spozná netesniace dvere alebo zle zatvorené okno veľmi rýchlo podľa orosených skiel alebo podľa studeného prievanu. Konkrétnejšie závery ohľadom skutočných tepelných strát alebo prípadných tepelných mostov je však možné urobiť iba na základe snímok z termokamery. Náklady na obstaranie takého prístroja sa vám rýchlo vrátia, pretože dnes ho kúpite za už veľmi výhodnú cenu. Navyše je možné tieto meracie prístroje využiť aj na odhalenie neprípustného vyžarovania tepla u rozvádzačov, inštalačných skríň alebo u strojov, pokiaľ majú chybné komponenty. Údržbu a opravy je tak možné naplánovať a vykonať ešte zavčasu, pred kompletným výpadkom systému. Alternatívne k termokamere môže pomôcť cenovo výhodný infračervený teplomer, ktorým je možné skontrolovať napríklad správnu distribúciu teplôt vo vykurovacích zariadeniach. Taktiež nadmerný obsah vlhkosti v stenách a v izolácii sa negatívne prejavuje na tepelnoizolačnom účinku. Preto dáva zmysel zmerať skutočnú zvyškovú vlhkosť priamo na mieste pomocou vhodného merača vlhkosti materiálu.Ďalšie užitočné informácie na vyhľadávanie energetických strát(Správne) vykurovanie

Náklady na vykurovanie sa v uplynulých rokoch výrazne zvýšili a tvoria najväčší podiel na celkovej spotrebe energie. To, čo sa v súkromných domácnostiach už významne prejavuje, má v komerčne využívaných priestoroch, kvôli veľkej ploche ešte drastickejšie dopady. Efektívne a úsporné kúrenie je tak veľkou výhodou. Predpokladom je moderné alebo modernizované vykurovacie zariadenie, ktoré je presne prispôsobené energetickým potrebám príslušnej budovy.

Ovládanie zaisťujú chytré izbové termostaty, pri ktorých je možné presne nastaviť, kedy má v miestnosti panovať aká teplota. Pomocou merača CO2 je navyše možné monitorovať vzduch v kancelárskych budovách tak, aby nedochádzalo k tepelným stratám pri zbytočnom vetraní.

Aj pri termostatických hlaviciach je súčasným trendom kombinácia nastavenia času a predvolenej teploty. Ešte komfortnejšie sú inteligentné termostaty s napojením na cloud, ktoré je možné pohodlne ovládať z chytrého telefónu. Tak je možné teplotu v miestnosti pri neočakávanej zmene rýchlo a jednoducho upraviť. Je možné sa tak vyhnúť zbytočnému vykurovaniu zasadacích miestností, ktoré zostali prázdne, pretože sa termín schôdzky posunul.

Na druhej strane ale môže dávať zmysel nevykurovať trvalo celý priestor. Najmä taký, ktorý sa používa len občas alebo len po krátku dobu. V takom prípade sú lepším riešením vykurovacie ventilátory alebo konvektory. Alebo sa tiež používa infračervené vykurovanie. Na rozdiel od teplovzdušných ventilátorov totiž infračervené kúrenie neohrieva vzduch, ale vysiela elektromagnetické vlny. Až pri dopade na povrch sa tieto vlny premenia na teplo. Tak je možné docieliť podobný pocit, aký spôsobujú slnečné lúče.

Na efektívne zaobchádzanie s ohriatou teplou vodou je k dispozícii riadenie cirkulácie.


Nami navrhované produkty na správne vykurovanie


Poradenstvo v oblasti vykurovaniaÚspory energie vďaka fotovoltaike a veternej energii

Úspora elektriny a efektívne vykurovanie je v dobách zvyšujúcich sa cien za energie krokom správnym smerom. Výrazne efektívnejšie je pre kúrenie a výrobu elektriny využívanie obnoviteľných energií zo slnka a z vetra. Na rozdiel od ropy, plynu alebo peletiek je energia slnka a s ňou spojený vietor úplne zadarmo.

Ďalej pritom nedochádza k zbytočnému zaťažovaniu životného prostredia oxidom uhličitým a slnko je aj do budúcnosti absolútne spoľahlivým dodávateľom energie. Z tohto dôvodu by sme ju mali začať využívať ešte viac a radšej už dnes. Potrebná technológia je už na trhu dostupná.

Nemusí ísť len o obrovské solárne parky.

Fotovoltaika funguje rovnako dobre aj v malom meradle, napríklad u solárnych svietidiel, solárnych fontánok alebo solárnych nabíjačiek. Pokiaľ máte väčšiu spotrebu energie, existujú praktické solárne sady, ktoré obsahujú všetko, čo potrebujete pre ostrovný solárny systém. Alebo si môžete svoj vlastný solárny systém postavať sami, presne podľa vašich individuálnych potrieb. Náš plánovač ostrovných solárnych systémov vám pomôže pri výbere potrebných produktov, ako sú solárne panely, regulátory nabíjania alebo tiež solárne akumulátory v správnej veľkosti.

Slnečné žiarenie nám ale neposkytuje len elektrinu. Umožňuje taktiež bezproblémovú, efektívnu a bezplatnú prípravu teplej vody. Náklady na inštaláciu sú pritom výrazne nižšie, než by ste si mysleli. Naproti tomu úspora nákladov je obrovská, takže sa vám solárne termické zariadenie oplatí už po krátkom čase.

Ako doplnok k solárnym systémom sa ponúkajú veterné generátory. Veľkou výhodou týchto systémov je, že môžu dodávať prúd nielen cez deň, ale aj v noci a často stačia len mierne pohyby vzduchu.


Nami navrhované produkty pre fotovoltaiku a veternú energiu


Ďalšie užitočné informácie k fotovoltaike a k veternej energiiBlackout – výpadok prúdu

Blackout, teda zhasnutie či zotmenie, sa v pravom slova zmysle prejaví pri výpadku prúdu. Aj cez deň pri ňom totiž zhasnú monitory počítačov alebo displeje strojov.

K výpadkom prúdu dochádzalo aj v minulosti, avšak tieto poruchy zásobovania prúdom väčšinou trvali len krátko. To by sa ale mohlo veľmi rýchlo zmeniť. Naša globálne prepojená infraštruktúra totiž reaguje na lokálne udalosti a krízy oveľa citlivejšie, než si odborníci doteraz mysleli.

Výpadok prúdu trvajúci niekoľko dní sa medzitým stal pomerne realistickým scenárom, na ktorý by sa mali podniky, firmy a tiež súkromné domácnosti dobre pripraviť.

Aby počítače pri výpadku prúdu neprišli o dôležité dáta, malo by byť vždy k dispozícii zariadenie UPS. Tieto neprerušiteľné zdroje napätia potom udržujú napájanie tak dlho, kým nie je dokončené zálohovanie dát alebo kým napájanie neprevezmú núdzové agregáty. Ostatne: generátor prúdu má zmysel aj pre súkromné použitie. Okrem výpadku prúdu totiž zlyháva aj vykurovanie. Takže je tma a k tomu ešte zima.

Alternatívne je možné tiež použiť nabíjaciu stanicu. Tieto zariadenia totiž slúžia ako mobilné sieťové zásuvky, ktoré je možné v prípade potreby znovu nabiť prostredníctvom solárneho panelu. Nezávisle na tom by ste mali mať po ruke aj nové batérie v potrebných veľkostiach a v potrebnom počte kusov, aby ste si mohli napájať baterky a prenosné rádio. Všetko, čo by ste mohli zmysluplne využiť pri dlhšom výpadku prúdu, sme zhrnuli v našom Radcovi pre blackout.


Nami navrhované produkty na preklenutie blackoutuÚspory energie so správnym osvetlením

Okrem nákladov na vykurovanie sú náklady na elektrinu ďalšou položkou, ktorá sa citeľne prejavuje na výške našich faktúr za energie. Nezanedbateľnú časť nákladov na elektrinu má na svedomí osvetlenie. Obzvlášť tam, kde sa doteraz používajú bežné svietidlá, ako sú žiarovky. V takom prípade je najvyšší čas prejsť na energeticky úsporné LED svietidlá.

LED, ktorých funkcie sme podrobnejšie popisovali v našom Radcovi k LED diódam, totiž prešli vývojom od jednoduchých kontroliek k spoľahlivým osvetľovacím prostriedkom. Vďaka nízkemu vyžarovaniu tepla pracujú ešte oveľa efektívnejšie ako žiarivky, ktoré samé o sebe už patria medzi energeticky úsporné svietidlá.

Ako rýchlo sa vám vrátia náklady na výmenu žiariviek za LED osvetlenie a aké vysoké sú potenciálne úspory, to sme ukázali na ukážkovom výpočte k nami ponúkaným žiarivkám. LED sa ale nehodí len ako náhrada za žiarivky. Vhodné LED svietidlá dnes existujú už pre takmer všetky bežné objímky. Výmena svietidiel tak prebieha veľmi rýchlo a bez zbytočného narušenia pracovných procesov. LED svietidlá ponúkajú navyše  ešte ďalšie rozhodujúce výhody. Vďaka nízkemu vyžarovaniu tepla a robustnej konštrukcii majú LED veľmi dlhú životnosť a sú necitlivé voči otrasom. Tieto svietidlá existujú v najrôznejších farbách svetla a v prípade potreby sú tiež stmievateľné.

Efektívne osvetlenie by sa ale nemalo vyznačovať len nízkou spotrebou prúdu. Enormné potenciálne úspory vyplývajú aj z doby svietenia. Preto odporúčame, aby ste osvetlenie v určitých kancelárskych priestoroch, v skladovacích halách alebo v zasadacích miestnostiach prepojili s detektormi pohybu. Pokiaľ sa v miestnosti nezdržuje žiadna osoba, je zbytočné, aby sa v nej hodiny svietilo.


Nami odporúčané produkty pre správne osvetlenie


Poradenstvo v oblasti osvetlenia