bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Poradca

Účelom sieťových adaptérov, prípadne sieťových alebo tiež napájacích zdrojov je pretvárať striedavé napätie 230 V (AC), s ktorým sa stretnete vo verejných elektrických sieťach, v pevne stanovené či nastaviteľné jednosmerné napätie (DC).

V najjednoduchších prípadoch, napríklad pri napájaní LED svetla, nabíjačky pre akumulátory či telefónneho záznamníka, si vystačíte s jednoduchými sieťovými adaptérmi alebo so zdrojom v zásuvkovom prevedení. Ako napovedá ich označenie, zapájajú sa tieto zdroje do sieťovej zásuvky a z hľadiska výstupného napätia a prúdu sú presne prispôsobené napájanému spotrebiču. Na napájanie energeticky náročnejších spotrebičov (napr. notebookov alebo tlačiarní) sa používajú väčšie sieťové zdroje, ktoré sú tiež špeciálne prispôsobené príslušným spotrebičom.

Tip: V servisnom sektore, ale aj v oblasti vývoja elektroniky, vzdelávania alebo napríklad voľnočasových aktivít sú na sieťové adaptéry či zdroje kladené ešte ďalšie nároky. Tak napríklad v prípade škôl či úradov je možné sa stretnúť so špeciálnymi bezpečnostno-technickými požiadavkami, ako je napríklad preskúšanie podľa určitých noriem, ktoré sieťové zdroje musia bezpodmienečne splňovať a tak podobne.