DL3021: záťaž, ktorú budete vyhľadávať

Autor: Jan Robenek, 4. december 2020

Kým vrcholový športovec sa zbavuje každej záťaže, vývojár ju pri dosahovaní maximálneho výkonu musí dokonca vyhľadávať. Zvlášť vtedy, ak je elektronická a programovateľná zároveň. Podobne ako je tomu u niektorých modelov z rady DL3000 od Rigol Technologies

Desiatky ampérov, stovky wattov

Pokiaľ ide o DC záťaže, výrobca v čase písania textu ponúka štyri verzie. DL3021 si poradí s celkovými výkonmi až do 200 W, zatiaľ čo DL3031 ešte pridáva k dobru ďalších 150 wattov. Tomu tiež zodpovedajú maximálne prietoky s veľkosťou 40 A, resp. 60 A. Pokiaľ ide navyše o najvyššiu dosahovanú strmosť prúdu, frekvenciu prepínania v dynamickom režime a trebárs aj rozlíšenie pri čítaní údajov, lepšími parametrami sa zakaždým už z výroby pýšia "áčkové" modely (DL3021A).

Rozhodne to ale neznamená, že by základné varianty nejako zaostávali. Pokiaľ teda časom vznikne potreba, stačí si len k východiskovému prevedeniu dokúpiť príslušnú softvérovú licenciu, ktorá okrem toho vie "oživiť" aj číslicový vstup a výstup alebo rozhranie LAN. Čo ale rozhodne nie je možné zmeniť, je užívateľské rozhranie, ktoré u príplatkových záťaží vyzerá o niečo lepšie. Celý čelný panel, vrátane displeja tu totiž používa viac farieb. Pri prechádzaní spoločnej dokumentácie je na to potrebné myslieť, pretože v Rigole na fotografiách pochopiteľne uprednostňujú vyššie verzie.

Solídny základ

Programovateľná záťaž sa v elektrotechnickej praxi určite nestratí. Podobne ako východiskový DC model DL3021, ktorý je síce najnižším z celej jednokanálovej rady, ale už v základe ponúka veľa užitočných funkcií. A s výhľadom do budúcnosti má navyše ďalej kam rásť.

V spoločnosti Rigol sa zhodli na tom, že laboratórnemu prístroju s takmer ôsmimi kilogramami sa budú namiesto dotykového rozhrania hodiť skôr klasické tlačidlá. Na čelnom paneli ich napočítate cez štyridsať a chýbať tu nesmie ani otočný volič, ktorý však z nepochopiteľného dôvodu neumožňuje potvrdzovať stlačením. Medzi jednotlivými ovládacími prvkami s gumovým hmatníkom sa ale rýchlo zorientujete a tí, ktorí s takým prístrojom ešte nikdy nepracovali, majú v prípade pochybností k dispozícii aj jednoduchú nápovedu. Práca môže začať.

Staticky, ale aj v pohybe

S aktuálnou ponukou, zobrazovanou vždy v spodnej časti displeja, sa spája prvých šesť tlačidiel, ktoré umožňujú opakovane prechádzať aj čiastkové voľby. Vpravo od LCD potom definujete jeden zo štyroch statických režimov záťaže s konštantným prúdom, napätím, odporom či výkonom, prípadne tiež niektorý z troch dynamických módov. Tie umožňujú nepretržite prepínať medzi dvoma zvolenými prúdovými úrovňami (Con) a v prípade potreby, hneď vedľa celej rady ďalších parametrov, riadiť aj načasovanie vodiacej hrany (Pul) či obidvoch prechodov signálu (Tog). Na účely synchronizácie je možné pritom spúšťať príkazom (BUS), pomocou vonkajšieho signálu (DIGIO) a tiež po stlačení tlačidla (TRAN). Pokiaľ vám ale bude zariadenie v prostredí s grafickou nápovedou a v režime CC Continuous akceptovať kmitočty prevyšujúcu povolenú hranicu a tváriť sa pri tom, že sa vlastne nič nedeje, nesmiete sa nechať zmiasť.

Elektronická záťaž DL3021 umožňuje vytvárať vlastné, mnohokrát aj zložité postupnosti (List), zatiaľ čo pomocou tlačidla APP zase volíte medzi testami batérie, OCP či OPP. Zvláštny ovládací prvok je tiež vyhradený okamžitému zobrazovaniu priebehov. Celá aktivita sa pritom odvíja od robustných vstupných svoriek doplnených dvoma zdierkami pre vzdialené snímanie. Pri vyšších prúdových odberoch je možné preto u prívodov kompenzovať úbytok napätia. Banániky na silových svorkách síce nezapojíte, avšak s napájacími zdrojmi od rovnakého výrobcu sa bude záťaž skvele dopĺňať, a to nielen z hľadiska zhodných rozmerov.

Pozor na sieťovú hrozbu

Efektívnemu prúdenie vzduchu okolo masívneho rebrovaného chladiča, ktorý je celý osadený vnútri tela DC záťaže DL3021, napomáhajú veľké výrezy na zadnom paneli. V jeho zostávajúcej časti sa potom našiel priestor pre dvojicu výstupných konektorov slúžiacich k pozorovaniu napätia či prúdu na vstupe záťaže, digitálny vstup a výstup, rozhranie LAN, USB Device, RS-232 a konečne tiež aj sieťový konektor s poistkovým puzdrom. Na ľavom boku prístroja, ktorý sa navyše môže na gumových lemoch ľahko pohojdávať, už ale bude napájací kábel s koncovkou zakončenou pod uhlom 90 ° trochu vyčnievať.

Výrobca by sa však mal vážne zamyslieť nad svojím prepínačom sieťového napätia umožňujúcim vyberať medzi 115 V a domácimi 230V rozvodmi. Viacjazyčná nálepka nabádajúca ku kontrole je v poriadku a prižmúriť oko by sa snáď ešte dalo aj nad protichodným označením jednotlivých stavov červeného "AC Selector". Čo však bude neospravedlniteľné, je návod na použitie, ktorý napriek aktualizovanému vydaniu z apríla 2019 stále tvrdí pravý opak. O tom, ako to je naozaj, musel nakoniec rozhodnúť až ohmmeter. Zhruba trojnásobne vyšší odpor pri odpojenom sieťovom prívode a zapnutom hlavnom vypínači prístroja tu medzi L a N nameral v polohe voliča vpravo. A tomu tak skutočne zodpovedalo nastavenie pre našich 230 V. Návod nemá pravdu.

Záťaž aj pre uši?

Skromnejší TFT LCD s uhlopriečkou 4,3 palca dokáže naraz zobraziť ako prevádzkové stavy, tak aj celý rad parametrov. Záťaž DL3021 síce pre hlavné napätie a prúd používa celkom veľké číslice, ale pri prechádzaní údajov v spodnej časti panelu už bude nutné všetko sledovať z výrazne kratšej vzdialenosti. Zvlášť, ak má obdĺžnikové lemovanie zvolenej ponuky snahu maskovať jednotku "Ω" tak, aby pripomínala skôr nulu. Užitočná bude tiež grafická nápoveda, len tu počítajte s ešte menšími popiskami. Čitateľnosť môže ďalej zhoršovať aj kombinácia jasne zelenej farby na svetlom podklade.

Použité hmatníky sú príjemné na dotyk, však v otvoroch vykazujú až príliš veľkú vôľu. Spoľahlivé zadávanie povelov to ale neohrozuje. Výrobca by sa však mohol vyvarovať opisov naklonených doľava a premyslieť aj lepšie rozvrhnutie jednotlivých skupín tlačidiel. U silových vstupov miesto numerickej klávesnice logicky očakávate trojicu hlavných funkcií ON / OFF, TRAN a SHORT. Spomínané tlačidlá sú síce pri aktivácii pekne podsvietené, len ich musíte zakaždým hľadať niekde medzi ostatnými prvkami a neustále pritom narážať na chýbajúci priestor v rámci celého predného panela. Pozor si tiež dávajte pri zadávaní desatinných čísel. Stlačením "bodka deväť" bez predchádzajúcej nuly prístroj žiadate rovno o 9 A!

Elektronická záťaž je každopádne dominantou, ktorú nemožno ľahko prehliadnuť. Už len kvôli celkovej dĺžke prístroja, ktorá tu pri započítaní gumových ochrán a tiež vyčnievajúcich vstupných svoriek dosahuje viac ako 44 cm. A vďaka hutnému prejavu ventilátora, ktorý rozhodne nezaháľa ani v kľudovom režime bez odoberaného prúdu, ju tiež len tak neprepočujete.

Priťaží obvodom, vám ale nie

A čo vy? Pohybujete sa v odbore výkonovej elektroniky, príp. k tomu všetkému svojich žiakov ešte len vediete? Vyvíjate a testujete najrôznejšie napájacie zdroje, moduly alebo adaptéry, alebo zase riešite otázky spojené s akumulátormi či nabíjaním? Stavte miesto zapojenia simulujúcich Zenerovú diódu a trebárs aj dosluhujúcich žiaroviek, objemných rezistorov či ďalšieho "balastu" konečne na poriadne zariadenie. Trebárs na dvesto wattový model DL3021 od Rigolu s radou vlastných ochrán a ešte väčším počtom funkcií. Veď programovateľná tu má byť predsa záťaž, nie príťaž.

AUTOR

Jan Robenek

Janovi snáď elektronika učarovala už v kolíske. Len vtedy netušil, že po vyštudovaní odboru nezostane iba u profesionálneho vývoja, ale bude nadšene sledovať aj dianie okolo seba a ľudskou rečou o všetkom informovať. Na internete alebo v tlačených médiách je ako autor podpísaný pod stovkami odborných článkov. Miluje ostré jedlá a tvrdí, že rovnako tak by mali vyzerať aj hrany signálu. Medzi súčiastkami by korunoval A/D prevodník a pre svoju záľubu v meracej technike spojil svoje sily tiež s Conradom. "Viac očí viac vidí", dodáva s iskrou v jednom z nich.