Elektrikárske náradie » Najlepšie základné vybavenie pre elektrikárov

Aktualizované: 4. 5. 2022 | Čas potrebný na prečítanie: 10 minút

Každá skupina profesionálov pracuje s určitým štandardným náradím, ktoré používa na prácu a na výrobu. To platí aj pre elektrikárov, ktorí by toho, napríklad v oblasti technického vybavenia budov s holými rukami veľa nezmohli.

Elektrikárske náradie slúži ako základné vybavenie pre príslušnú oblasť činnosti, a teda aj pre hladkú prevádzku podniku, ktorý elektrikára zamestnáva.

Profesia elektrikára zahŕňa v remeselných činnostiach a v priemysle celú radu variantov. K hlavným úlohám elektrikára patrí elektroinštalácia, údržba strojov, opravy zariadení a tiež elektroinštalácia budov. Všetci títo pracovníci potrebujú na jednej strane podobné základné vybavenie a na strane druhej určité špeciálne náradie.

Čo presne patrí do tejto kategórie, to vám nižšie priblížime.Elektrikárske náradie – základné vybavenie

Skrutkovače, štípací kleště, kombinované kliešte a možno ešte odizolovacie kliešte nájdeme takmer vo všetkých kufríkoch s náradím. Toto náradie sa totiž často výhodne nakúpiť v hobby marketoch ako celá sada. Pokiaľ však ide o kvalitu, sú skôr dimenzované predovšetkým pre domácich majstrov, ktorí ich použijú len z času na čas.

Naproti tomu odborníci, ktorí s ručným náradím pracujú každý deň veľa hodín, rozhodne potrebujú najlepšiu možnú kvalitu. Tá je nevyhnutná už počas ich vzdelávania, pretože správnemu zaobchádzaniu s kliešťami, s izolovanými skrutkovačmi a ostatným náradím sa musia ešte len naučiť. Kvalitný skrutkovač s protišmykovým hrotom navyše skrýva oveľa menšie riziko poranenia ako napríklad lacný produkt podobného vzhľadu.

Základné vybavenie pre učňov by preto malo obsahovať výhradne vysoko kvalitné náradie. Prehľad najdôležitejších nástrojov, ktoré by mal mať elektrikár vo svojom kufríku na náradie alebo v taške na opasok, vám prinášame nižšie.


Tip z praxe: Pracovné odevy

Myslite aj na osobný pracovný odev a na ochranné pomôcky pre elektrikárov. Osoby, ktoré pracujú v elektrotechnických profesiách, sú vystavené vysokému riziku zo strany dielov pod napätím a vysokého napätia. Izolované elektrikárske rukavice, ochranné prilby pre elektrikárov, voliteľne s izolovaným tvárovým štítom, rovnako ako izolačné gumové rohože poskytujú bezpečnosť na pracovisku. Pokiaľ ide o tému bezpečnosti práce pre elektrikárov, orientujte sa tiež podľa predpisov príslušných zväzov a profesijných organizácií.Ďalšie dôležité náradie pre elektrikárov

V závislosti od popisu práce môžu elektrikári samozrejme potrebovať ešte celú radu ďalších nástrojov, ktoré už ale nemusia patriť k základnému vybaveniu. Takéto náradie, podobne ako ostatný materiál, si obvykle vozia so sebou, aby ich mali kedykoľvek po ruke. Tu uvádzame niekoľko dôležitých príkladov:

Mnohé produkty Conrad majú certifikáciu VDE. To, že sa v popise produktu spomína certifikácia VDE, znamená, že sa jedná o vysoko kvalitné izolované náradie, ktoré umožňuje bezpečnú prácu na súčiastkach pod napätím až do 1 000 V AC.Ako nájsť správne náradie pre elektrikárov

Kvalitné náradie funguje spoľahlivo po dlhú dobu. Uľahčuje prácu elektrikára, urýchľuje opravy a skracuje odstávky.

Pri nakupovaní venujte pozornosť kvalite a materiálovému zloženiu tak, aby zodpovedalo presnosti vyžadovanej vo vašom odbore a odolávalo namáhaniu, aké je pri jeho používaní typické. Certifikované náradie poznáte podľa toho, že sú certifikáty uvedené v popise produktu. Na základe pečate skúšobne si môžete byť istí, že v čase výroby boli dodržané alebo dokonca prekonané relevantné požiadavky na kvalitu a bezpečnosť.Bezpečnosť na prvom mieste: Výmena elektrikárskeho náradia v správny čas

Rovnako ako akékoľvek iné náradie, podlieha aj náradie používané elektrikármi počas používania určitému opotrebovaniu. Stupeň opotrebovania je individuálny a závisí od spôsobu a frekvencie používania a od síl, ktoré na neho pôsobia. Mechanické, chemické a termické príčiny opotrebenia pôsobia na nástroj a v priebehu času znižujú jeho presnosť a ovplyvňujú jeho vlastnosti.

Pokročilé opotrebenie náradia vedie k jeho výpadku. Vďaka včasnej výmene zaistíte, aby náradie spĺňalo svoj účel. Okrem toho majte pripravené aj náhradné diely pre elektronáradie a akumulátorové náradie, ktoré vo firme používate. Stratégia MRO prispôsobená potrebám vašej firmy je kľúčom k optimálnej disponibilite náradia a drobných dielov.Kalibrácia meracích prístrojov a ich bezpečnosť

Spoľahlivosť po celú dobu používania je u elektrikárskeho náradia a meracích prístrojov, ktoré používate, alfou a omegou. Vďaka laboratórnej kalibrácii vykonávanej kalibračným servisom Conrad si môžete byť istí, že vaše meracie prístroje pracujú v rámci prípustných medzných hodnôt a tolerancií. V našom systéme nájdete veľký výber meracích prístrojov, vopred skalibrovaných podľa ISO alebo DAkkS. Prvú kalibráciu si jednoducho priobjednajte k vášmu novému zariadeniu.

Okrem prvej kalibrácie zaistí laboratórium spoločnosti Conrad aj rekalibráciu existujúcich prístrojov. V závislosti od výrobcu sa kalibrácia prístrojov vykonáva podľa ISO alebo DAkkS. Krátka dodacia lehota do 7 pracovných dní (ISO) alebo do 12 pracovných dní (DAkkS) je zárukou krátkych výpadkov prístrojov. Výsledok kalibrácie je zdokumentovaný v certifikáte a slúži na doloženie skutočnosti, že vo vašej firme používate bezpečné a skalibrované nástroje.

Viac informácií k téme kalibrácie nájdete v radcovi spoločnosti Conrad „Kalibrácia“.Ako znížiť obstarávacie náklady na náradie a drobné diely

Elektronáradie podliehajúce opotrebovaniu, elektronické súčiastky a spotrebné materiály ako káble, svorky, káblové príchytky alebo upevňovací materiál nepatria v podnikoch medzi najdôležitejšie súčasti výrobného zariadenia alebo stroja. Objednávanie a vedenie skladových zásob týchto C-dielov je však spojené s vysokými nákladmi a vyznačuje sa veľkou prácnosťou. Ak tieto diely chýbajú, nie je možné vykonávať potrebné údržbárske práce a inštalácie, čo môže zastaviť celý proces výroby. Ako profesionáli v oblasti MRO (Maintenance), (Repair) (Overhaul) (údržby, opráv a repasovania) máme k dispozícii produkty a nástroje, ktoré potrebujete. Ale to nie je všetko. Naše efektívne riešenie e-procurement vám ušetrí aj čas vynaložený na objednávanie.

Nakupovanie MRO v spoločnosti Conrad zjednodušuje manažment materiálov a logistiku produktov, ktoré potrebujete na zabezpečenie plynulej prevádzky vašej firmy alebo vzdelávacieho zariadenia. Môžete porovnávať naprieč širokým sortimentom produktov firmy Conrad a rady renomovaných značkových výrobcov a využiť tak potenciál na úsporu nákladov. Pokiaľ ide o úspory, môže sa vám prechod od vášho doterajšieho dodávateľa k firme Conrad vyplatiť. Jednoduché združovanie objednávok v systéme Conrad vám zníži náklady na prácu, zoštíhli procesy objednávania a zaistí transparentné procesné náklady.