Poradca

Či už sú to profesionálne, výkonové alebo mikrofónové káble, Conrad ponúka káble, vodiče a konektory pre nespočetné množstvo oblastí a aplikácií. Logistické centrum vo Wernbergu zabezpečuje rýchlu dostupnosť a vďaka tomu na vás čaká viac než 35 000 vysoko kvalitných káblov. 

V našom sprievodcovi sa dozviete viac o službách, ktoré Conrad ponúka v oblasti káblov, vodičov a konektorov. Okrem toho získate prehľad o typoch káblov, ktoré máme k dispozícii a pomôžeme vám s výberom toho správneho.

Káble, vodiče a konektory pre mnoho aplikácií

Softvér na meranie káblov, konfigurátor káblov a špeciálne riešenia

Sada produktov s káblom

Objednajte si iba tak dlhé káble a vodiče, aké naozaj potrebujete vďaka našej službe konfigurátoru káblov. Výhodou je, že si nebudeme účtovať žiaden poplatok za vykonanie rezu, bez ohľadu na dĺžku kábla, ktorý objednávate. Zaplatíte iba za kábel podľa počtu metrov, ktorý objednáte. Náš kalkulátor vám okamžite ukáže konečnú cenu.

Konfigurácia kábla pre koaxiálny kábel, krútený kábel a jednotlivé káble

Okrem toho je možné pomocou servisného partnera konfigurovať špecifické káble. Takéto káble budú následne vyrobené v Nemecku a budú k dispozícii aj vo veľkom množstve. Navyše je zaručená kvalita, pretože sa k výrobe používajú vysoko kvalitné značkové materiály. Výrobca tiež zaručuje, že na jeden vyrobený kábel sú odoberané materiály z rovnakej šarže, pokiaľ je možné z hľadiska požadovanej dĺžky. Máte na výber medzi dvoma službami:

Služba pre koaxiálne káble "Service 24V" vám umožňuje nakonfigurovať koaxiálny kábel s presným uložením, pričom je možné okrem typu vedenia a konektorov vybrať viac podrobností, ako je ochrana pred ohýbaním alebo impedancia.

Okrem toho ponúka služba 24V aj možnosť objednania jednotlivých opletených vodičov a káblov, ktoré je možné použiť napríklad v priemyselných inštaláciách, v lekárskej technike alebo v automobilovom priemysle. Tieto káble je možné tiež podrobne nakonfigurovať pre vlastnú inštaláciu.

Vysoko kvalitné káble a vodiče

Náš internetový obchod ponúka široký výber hotových káblov, vodičov, jednotlivých vodičov, viac-žilových káblov, ako aj výber vhodných meracích prístrojov a ďalšieho príslušenstva.

Aby sme zaručili vysokú kvalitu, zahŕňa náš sortiment iba výrobky overenej kvality, ktoré spĺňajú požadované štandardy a certifikáty, akým je napríklad VDE.

Môžete sa spoľahnúť na vysoký štandard kvality pre všetky priemyselné odvetvia a podniky, rýchlu dostupnosť a presné dodanie. Ide napríklad o odbory lekárskej techniky, automatizácie, robotiky, strojárstva alebo elektrotechniky.

Aké káble a vodiče sú k dispozícii?

Jednožilové káble, vodiče a lanká

V tejto kategórii sa nachádzajú štyri podkategórie. Na jednej strane je to oblasť uzemňovacích pások pre uzemňovacie stroje a oblasť smaltovaného medeného drôtu pre navíjanie cievok alebo tlmiviek. Ďalšou podkategóriou sú samostatné káble, medzi ktoré patria napríklad riadiace káble pre zapojenie elektronických súčiastok do zariadenia, vodiče pre rozvádzače alebo jednotlivé vodiče pre súčasti kúrenia a klimatizácie. Funkcia filtra pomáha obmedziť výsledky vyhľadávania podľa kategórie kábla, typu kábla, prípadne jeho zvláštnych vlastností: Tuhé, odolné voči oleju, samo-spomaľovač, tienené alebo s PTFE plášťom. Štvrtá podkategória zahŕňa krútené dvojlinky a viac-žilové káble. Jedná sa napríklad o prepojovacie káble pre komunikačné technológie a telekomunikačné systémy, dvojité káble pre ľahké elektrické zariadenia ako sú rádiové prijímače alebo pásové káble pre elektronické súčiastky a počítače. Aj tu funkcia filtra pomáha rozlíšiť kategórie kábla, typ kábla a jeho špeciálne vlastnosti.

Viac-žilové káble a káblové zväzky

Podstatou viac-žilových káblov je ich ohybnosť, pevnosť a ľahšia manipulácia. V tejto oblasti ponúkame káble na meranie, vedenie signálov, riadenie alebo káble na prenos dát medzi elektronickým riadiacim a regulačným zariadením, ďalej tiež káble pre dátové zbernice, napríklad pre výrobné linky. Okrem toho v tejto kategórii nájdete káble z optických vlákien, sieťové káble pre Ethernet a inštalačné káble SAT.

Hotové káble

Každý, kto uprednostňuje káble pripravené k okamžitému použitiu si tu môže vybrať zo širokej ponuky finálnych produktov aj s konektormi.

Patria sem rôzne počítačové káble, napájacie káble, testovacie vodiče alebo štúdiové káble.

Praktické príslušenstvo pre káble a vodiče

Káblové príslušenstvo

K inštalácii holých káblov je potrebné vhodné príslušenstvo. Patria sem napríklad lepiace pásky s rôznymi izolačnými vlastnosťami, sťahovacie pásky, káblové priechodky z PVC, káblové spony, označovacie hadice a elektrická izolácia pre káblové spoje.

Káblové testery

Medzi šikovné prístroje patria aj zariadenia na kontrolu a merania káblov. Profesionálne zariadenie vďaka rôznym funkciám pomáha diagnostikovať chyby.

Okrem toho umožňujú vyhľadať drôty a káble, zmerať ich dĺžku alebo vykonať test zapojenia.

Konektory - dôležité je kvalitné pripojenie

Zásuvné konektory, ktoré sú nevyhnutné pre spoľahlivý výkon mnohých dôležitých úloh, sú potrebné v oblasti elektrických a elektronických zariadení. Nejde len o nadviazanie alebo odpojenie elektrického pripojenia. Požiadavky na konektory sú čiastočne veľmi rozdielne, takže je možné ich použiť aj v rôznych prevedeniach.

Napätie a prúdová zaťažiteľnosť

Predovšetkým v oblasti elektrického napájania je dôležité, aby kontakty konektorov boli dobre izolované. Vo všetkých prípadoch je potrebné zabrániť prepätiu a skratu dvoch vodičov pod napätím. Okrem toho musia mať konektory dostatočne veľkú kontaktnú plochu, aby boli schopné prenášať aj vysoké prúdy s čo možno najnižšími stratami.

Vďaka západkám s ochranným kontaktom si môžete sami vyskúšať ako výrobcovia aplikovali tieto požiadavky do praxe.

Príkladom môže byť zástrčka z našej ponuky, ktorá vďaka veľkej ploche dvoch okrúhlych konektorových kontaktov môže prenášať energiu až do 3680 W.

Zabezpečenie kontaktov

Konektory, na ktoré pôsobia otrasy, môžu časom strácať kontakt, čím môžu spôsobiť množstvo problémov. Preto by kontaktné upínacie sily mali byť prispôsobené danému prostrediu. S prihliadnutím k tomuto môže byť nízkonapäťová zástrčka zásuvného prvku spojená s oveľa menšou silou než napríklad zástrčka káblového bubna. Čím väčšia sila spojenia, tým väčší musí byť kryt konektora.

Kryty konektorov v automobilovom alebo strojárenskom odvetví majú často tiež mechanické zámky. Tým je zaistené, že sa zástrčka náhodne neodpojí vibráciami vozidla alebo zariadenia.

Bezpečné spojenia zaisťujú dva mechanické zámky na tomto priemyselnom konektoru.

Počet kontaktov

Pre Európske sieťové zástrčky alebo konektory nízkeho napätia postačujú dva oddelené kontakty. V technológii spracovania dát alebo konštrukcii strojov však nie je nezvyčajné 40 a viac kontaktov.

Aj pri takto veľkom počte kontaktov musia konektory plne vyhovovať všetkým požiadavkám na napätie, odpor, prúdové zaťaženie a bezpečnosť kontaktov.

Obrázok: Konektor pre prenos dát s 36 kontakty.

Ochrana proti prepólovaniu

U sieťových zástrčiek 230 V, ktoré sú pripojené k elektrickej zásuvke, nezáleží na polarite. To znamená, že môžete zástrčku vybrať, otočiť o 180° a znovu ju pripojiť. Pripojené zariadenie, napríklad vŕtačka, bude v oboch prípadoch fungovať.

Pokiaľ však má byť namiesto striedavého napätia prenášané jednosmerné napätie alebo signály a impulzy, je nutné dodržiavať správnu polaritu konektora. Vo väčšine prípadov je to možné vďaka špeciálnej konštrukcii zástrčky, ktorá zabraňuje "nesprávnemu" pripojeniu.

Obrázok: Tieto konektory pre batérie, dimenzované na veľké prúdy, je možné vďaka tvaru pripojiť len so správnou polaritou.

Stupeň ochrany

Hoci zástrčka pre dosku plošných spojov nebola vystavená zvláštnemu zaťaženiu okolitých podmienok, musia mať zástrčky na žeriave alebo bagru potrebnú ochranu proti striekajúcej vode.

Existuje mnoho typov ochrany s označením IP. Čo znamená napríklad IP65 si môžete prečítať v predpise o stupňoch krytia IP.

Ďalšie informácie o ochrane IP

Kvalita

Ďalším dôležitým kritériom výberu je kvalita konektorov. V prípadoch, kedy je nutné zaistiť bezpečnosť kontaktov na dlhú dobu, sa používajú pozlátené kontakty.

Aj v drsných okolitých podmienkach, napríklad na staveniskách a v priemysle. Tiež keď je zástrčka často odpájaná a znovu pripájaná, je dobré zvoliť vysokú kvalitu.

S ohľadom na vyššie uvedené kritériá rýchlo nájdete správny konektor. Často sa konektor využíva aj na iný účel, než bol navrhnutý, pokiaľ sa na to najlepšie hodí. Aj keď výrobca navrhoval konektor pre špecifickú aplikáciu, neznamená to, že ho nie je možné použiť aj iným spôsobom. Je dôležité, aby zástrčka bola prevádzkovaná v rámci svojich technických limitov.

Modelári pred časom zistili, že konektory D-SUB sú pre ich účely perfektné. Týmto spôsobom je možné elektronické komponenty v krídlach ľahko a rýchlo pripojiť k elektronickému vybaveniu v trupe a to pomocou len jediného konektora.